میگھنا پنت

وکیپیڈیا توں
Jump to navigation Jump to search


Nuvola apps ksig.png
میگھنا پنت
Meghna Pant (3).JPG
میگھنا پنت ممبئی بکّ فیئر تے اپنے ناول  ' ون اینڈ اے ہاف وائیف'
کم کِتہ لیکھک، پترکار
قومیت بھارتی
تعلیم ایم بی اے
مادر علمی St. Xaviers College (Mumbai)
ویب سائٹ
www.meghnapant.com

میگھنا پنت اک بھارتی لکھاری اتے وتی صحافی ہے۔[1]

اس نے اک ناول، ون اینڈ اے ہاف وائیف  (2012), اتے اک کہانی مجموعہ ، ہیپی برتھ ڈے!  لکھے ہن۔(2013).[2][3]

پنت دیاں کہانیاں اک درجن توں ودھ انٹرنیشنل ساہتی رسالیاں وچّ شائع ہوئیاں ہن، جنہاں وچّاوتار رویو،[4] واساپھاری، اکلیکٹکا تے QLRS وی شامل ہن۔ [5]

پنت نوں دنیا دے سبھ توں لمبے نظمیہ شاہکار، مہابھارت نوں مختصر کرن لئی وی جانیا جاندا ہے۔ [6]

اوارڈ اتے آنرز[لکھو]

پنت دا پہلا ناول ون اینڈ اے ہاف وائیف  ویسٹلینڈ بکس نے 2012 وچّ پرکاشت کیتا سی۔ اس دے کئی ریپرنٹ چھپے تے نیشنل لٹریری میوز انڈیا ینگ رائیٹر انعام جتیا۔ [7][8]

ناول چنامون پریس ناول رائیٹنگ انعام ، ورڈ ہسلر لٹریری سٹورم ناول مقابلے اتے امیجن بریکتھرو نوول اوارڈ لئی وی نامزد ہویا ہے۔[9]

میگھنا دی دوجی کتاب ہیپی برتھ ڈے جولائی 2013 وچّ رینڈم ہاؤس نےشائع کیتی سی۔

ہیپی برتھ ڈے 2014 دے فرینک اوسونور انٹرنیشنل لگھو کتھا انعام لئی لمی لسٹ وچّ شامل اک سو لکھتاں وچوں اک سی۔ . [10][11][12]

ممبئی دی لکھاری میگھنا پنت نے 2016 دا قدرت بارے لکھتاں لئی ایفؤئین دکھن ایشیا شارٹ سٹوری اوارڈ اپنی کہانی پیپل آف دا سن لئی حاصل کیتا۔[13]

نجی زندگی[لکھو]

 شملہوچّ جمی پنت[14] بھارتی سٹینڈ-اپینڈ کامیڈئن اتے د ویڈنسڈے سول دے لکھاری سوربھ پنت دی بھین ہے۔[15]

حوالے[لکھو]

  1. "IDENTITY TALE". Indian Express. http://www.indianexpress.com/news/identity-tale/952702. 
  2. "Meghna Pant on how her own experiences feature in her first novel". The National. http://www.thenational.ae/arts-culture/books/meghna-pant-on-how-her-own-experiences-feature-in-her-first-novel. 
  3. "Chillibreeze". ChilliBreeze.. http://www.chillibreeze.com/interviews/chillibreeze-interview-meghna-pant.asp. 
  4. "Avatar Review". avatarreview.ne. http://www.avatarreview.net/AV14/meghna-pant. 
  5. "QLRS". qlrs.com. http://www.qlrs.com/contributor.asp?id=Meghna%20Pant. 
  6. "The Mahabharata". The Guardian. https://www.theguardian.com/books/2014/mar/14/twitter-fiction-festival-2014. 
  7. "Muse India awards announced". Times Of India. http://mobilepaper.timesofindia.com/mobile.aspx?article=yes&pageid=6&sectid=edid=&edlabel=TOIH&mydateHid=05-01-2013&pubname=Times+of+India+-+Hyderabad&edname=&articleid=Ar00605&publabel=TOI. 
  8. "Muse India Awards for Pant,Sinha". The Hindu. http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-national/tp-andhrapradesh/muse-india-awards-for-pant-sinha/article4275220.ece. 
  9. "For debutant author Meghna Pant, inspiration comes from unearthing the stories people make up about themselves or others, and discovering the truth behind them". Verve. http://www.verveonline.com/111/people/meghna.shtml. 
  10. Staff writer (10 June 2014). [1]
  11. [2].
  12. Staff writer (10 June 2014). [3]
  13. http://www.ruralmarketing.in/industry/social/kumaon-literary-festival-revives-nature-writing/
  14. "Sibling Speak". dnaindia. http://www.dnaindia.com/lifestyle/1875922/report-sibling-speak. 
  15. "The Wednesday Soul". The Wednesday Soul. http://www.thewednesdaysoul.com/.